15 Kasım 2016

Datça’da artık Fizyoterapist var

Engelim Olmayın Derneği ile birlikte çalışmaya başlayan Hacettepe Üniversitesi mezunu fizyoterapist Lale Nihan Sargın İskele mahallesinde ve köylerde yaşayan bedensel engellileri dernek başkanı Dilek Dündar ve dernek üyesi Herman Özinyan ile birlikte evlerinde ziyaret etti. 3 gün süren bu çalışmada Lale hanım bedensel engelliler ile bire bir çalışmalar yaptı engel durumlarını öğrendi engellilere ve ailelerine çeşitli tavsiyelerde bulundu. Lale hanım, ilçemizde yaşayan bedensel engellilerin büyük bir çoğunluğunun erken yaşlarda fizyoterapi ve fizik tedavi görememesinden ötürü geç kalındığını bu sebeplerden dolayı artık yapılabilecek bir şey olmadığını söyledi. Engelim Olmayın Derneğinin öncülüğünde başlatılan bu çalışmada fizyoterapist Lale Hanım fizyoterapi yapılması gereken yaşları 30 ile 2 yaş aralığında olan 4 kişi ile çalışmaya başladı. Çalışmalar haftada 1 gün engellilerin evine gidilerek yapılacak. Engelim Olmayın Derneği ve Fizyoterapist Lale Nihan Sargın tarafından yapılan bu çalışma sayesinde ilk etapta 4 kişiye fayda sağlanmış olacak. Dernek başkanı Dilek Dündar yaptığı açıklamada; bildiğimiz kadarıyla Datça’da fizyoterapist bulunmamaktadır. İlçemize en yakın fizyoterapist ise Marmaris’te bulunmaktadır. Yolun zor ve yorucu olması sebebiyle fizyoterapiye ihtiyacı olanlar gitmekte çok zorlandılar ya da vaz geçtiler bu yüzden birçok kişi için ne yazık ki geç kalınmış oldu. İlçemizde özellikle bedensel engellilerin ve felçlilerin bu hizmeti alamıyor olması büyük bir sorundu bu sorun fizyoterapistimizin Datça’ya taşınmasıyla ortadan kalkmış oldu. Bu günden itibaren fizyoterapiye ihtiyacı olanların Engelim Olmayın Derneği’ni araması ve randevu alması yeterli olacaktır. Ayrıca fizyoterapiye ihtiyacı olup da maddi durumu iyi olmayanlardan hiçbir ücret alınmayacaktır. Kurulduğumuz günden beri en büyük hedefimiz Datça’ya bir rehabilitasyon merkezi açmak. Devlet tarafından eğitim görmesi uygun olan engelli sayımız çok fazla olmadığından dolayı özel merkezler buraya rehabilitasyon merkezi açmak istemiyor çünkü kar yerine zarar ederler. Dernek olarak açmak istediğimizde ise Devletin merkez açma şartlarına göre uygun bahçeli ve en az 200 mt2 kullanım alanı olan bir yer bulamıyoruz uygun bir yer bulduğumuz takdirde merkezi hemen açacağız bu süre zarfında bedensel engelliler için daha fazla geç kalmak istemedik ve böyle bir çözüm yolu bulduk dedi.

Biz Kimiz?


Engelim Olmayın Derneği, nedeni ne olursa olsun öncelikle Datça’da yaşayan Fiziksel, Zihinsel, Otistik, Down Sendromlu, Spastik, İşitme, Görme ve bunun gibi engellilerin her türlü sorunlarıyla ilgilenir. Dernek, imkânları ölçüsünde diğer engel gruplarıyla ve bakıma muhtaç yaşlılarla da ilgilenir.

0 yorum :

Yorum

Bu sitede kullanılan resim, yazı ve projeler Telif Hakkına sahiptir. Engelim Olmayın Derneginden izin alınmadan kullanılamaz... ©2015 Engelim Olmayın Derneği Blog Teması