3 Şubat 2015

Basın Bülteni


Engelim Olmayın Derneği 05.01.2015 tarihinde 12 kişilik gönüllü kurucu üyesiyle faaliyetine başlamıştır. Derneğimiz, nedeni ne olursa olsun öncelikle Datça’da yaşayan Fiziksel, Zihinsel, Otistik, Down Sendromlu, Spastik, İşitme, Görme ve bunun gibi engellilerin her türlü sorunlarıyla ilgilenmek yaşam standartlarının kalitesini yükseltmek ve rehabilitasyonunu sağlamak amacıyla kurulmuştur. Dernek, imkânları ölçüsünde diğer engel gruplarıyla ve bakıma muhtaç yaşlılarla da ilgilenir.

Derneğimiz kurulduğu andan itibaren Datça’da yaşayan tüm engellileri tespit etmek adına çalışmaya başlamıştır. Engellilerin yaşam şartlarını yerinde tespit etmek için gönüllü üyelerimiz ve köy muhtarlarımız ile birlikte köy köy gezdik köylerde yaklaşık 103 engelli kişinin yaşadığını tespit ettik. Bu kişilerin birçoğunun fotoğrafını çektik adres ve telefon bilgilerini güncelledik. Engel durumlarını öğrendik.  Özellikle fiziksel engellilerin evin içinde rahat hareket edebilmeleri  için evlerinin fiziki şartlarını değiştirmeleri gerektiği hakkında bilgi verdik. Maddi durumu iyi olanlar kendi imkanlarıyla olmayanlar derneğimize yapılan katkılar sayesinde fiziki şartlarını değiştirebilecek. Bu sayede en azından evin dışına çıkabilecek konuma gelebilecekler.  Ayrıca maddi durumu iyi olmayan engellilerin daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri adına ihtiyaç tespitleri yaptık. Köyleri gezmeyi bitirdikten sonra Datça merkezde yaşayan 46 engelliyi evinde tespit etmek üzere çalışmaya başladık.  Yaklaşık olarak Datça’da çocuk, genç, orta yaşlı ve yaşlı çeşitli engel gruplarına ait 150 kişi yaşamaktadır. Ne yazık ki bu kişilerin birçoğunu etrafımızda göremiyoruz. Özellikle fiziksel engellilerin büyük bir çoğunluğu çeşitli şartlardan dolayı evlerinde hapis hayatı yaşamaktadır.

Derneğimizin hedefi en kısa sürede Datça’ya Engeli ve bakıma muhtaç yaşlılar için Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi açmaktır. Şu anda bazı engelliler çok zor şartlar altında Pazar günleri rehabilitasyon görmek üzere otobüslere doldurularak Marmaris’e götürülüyorlar. Bütün bir gün yolda geçiyor görüştüğümüz aileler Datça’da merkez olsa böyle bir sorunları olmayacağını söylüyor. Büyük bir kısım engelli de şartların zorluğundan ötürü rehabilitasyon göremiyor. Bu olumsuz şartları ortadan kaldırmak adına engellilerin en önemli ihtiyacı olan rehabilitasyon imkanını Datça’ya getirmek istiyoruz. Bu hedefimize kısa sürede ulaşabilmek adına yurt içi ve yurt dışı birçok hibe ve destek programlarını araştırdık gerekli kişilerle görüşmeye başladık. Türkiye’de birçok kurum bu yolla engellilere ve yaşlılara yönelik rehabilitasyon ve bakım merkezi açmış. Alınan desteklerle çeşitli atölyeler kurulmuş engellilere iş imkanı sağlamış. Birçok engelli bakıma muhtaç aciz konumundan çıkıp üreten kendi kendine yetebilen kişiler haline gelmiş.
Biz bir grup gönüllü vatandaş olarak bu hedefimizi gerçekleştirmek için Dernek kurduk ilk adımı attık ve taşın altına elimizi koyduk. Gücümüz yettiğince sonuna kadar engellilerin ve yaşlıların yanında olmaya onlara destek olmaya söz verdik. Datça halkı ve tüm resmi makamlarda çalışanlar ile birlikte el ele verirsek engelleri kısa sürede ortadan kaldırabiliriz. Datça’da yaşayan 20.000 kişi, nüfusun  %1’den bile az olan 150 kişinin engelini rahatlıkla ortadan kaldırabilir. Datça’yı engelsiz bir ilçe haline getirebilir. Engelsiz Datça demek Türkiye’de ve dünyada yaşayan tüm engellilerin tatil için Datça’ya gelebilecekleri ve Turizme katkı saylayabilecekleri demektir.

Dernek olarak aldığımız kararlar arasında en önemlisi şeffaf olma kararıdır. Biliyoruz ki birçok kişi yaptığı yardımın nereye gittiğini ihtiyaçlı kişilere ulaşıp ulaşmadığını bilmek görmek ister. Bunun için banka hesabımızın tüm hesap hareketlerini güncel olarak http://www.engelimolmayin.com  Banka hesabı seçeneğinden takip edebilirsiniz.  Ayrıca eğer tanışmak isterseniz desteklediğiniz kişilerle tanışma fırsatınız yaptığınız desteğin nereye gittiğini görme olanağınız olacaktır. Bu durum aslında engelliler için üzücü ama ne yazık ki yapmak zorundayız. Tanışmayı  isteyen taraflar ister yüz yüze isterse bilgisayar yardımıyla karşılıklı görüşme imkanına sahip olacaktır.

Dernek olarak aldığımız kararlardan bir diğeri ise çeşitli etkinlikler düzenleyerek hizmet üretmektir.  Etkinliklere katılmanız halinde ödediğiniz paralar dernek amacını gerçekleştirmek üzere harcanacaktır. Tüm Datça halkının maddi manevi desteğini ve bu uğurda gönüllü çalışmak isteyenlerinin katılımlarını bekliyoruz. Engelsiz sağlıklı günler dileğiyle … Engelim Olmayın Derneği.
Biz Kimiz?


Engelim Olmayın Derneği, nedeni ne olursa olsun öncelikle Datça’da yaşayan Fiziksel, Zihinsel, Otistik, Down Sendromlu, Spastik, İşitme, Görme ve bunun gibi engellilerin her türlü sorunlarıyla ilgilenir. Dernek, imkânları ölçüsünde diğer engel gruplarıyla ve bakıma muhtaç yaşlılarla da ilgilenir.

0 yorum :

Yorum

Bu sitede kullanılan resim, yazı ve projeler Telif Hakkına sahiptir. Engelim Olmayın Derneginden izin alınmadan kullanılamaz... ©2015 Engelim Olmayın Derneği Blog Teması